Nehéz kenyér a Yarisról blogot írni, mert ez tényleg egy igazi Toyota - jön, megy, megáll, dudál, világít rendületlen - s ezért cserébe szinte tényleg nem kér semmi extra törődést az időszerű karbantartásokon felül.
Egyedül a klíma hektikus működése volt, ami megoldásra várt már a vásárlás óta, mert a töltés, valamint az expanziós szelep cseréje nem hozta el anno a kívánt eredményt.
A tavasszal szokásos pollenszűrő csere mellé így beiktattuk a tavaly beszerzett klímakompresszor, hosszbordásszíj, valamint vezetőgörgők cseréjét is. Utóbbiak ugyan pár hét késéssel követték a kompresszort, mert bár a klíma végre tökéletes lett, előjött egy érdekes "nyünnyögő" csapágy hang, mely a motor fordulatszámának függvényében változott.
Sajnos a hang a görgők cseréjét követően is megmaradt, de megfigyeltem, hogy bekapcsolt klíma esetén nincs, vagy jelentősen elhalkul, így valószínűsíthető, hogy az utángyártott kompresszor kuplungja adja a zajt szétkapcsolt állapotában.
Emiatt felújíttattam a gyári kompresszort, mely kapott új csapágyat, tömszelencét, valamint tengelykapcsolót. A terv az volt, hogy a nyár végi karbantartás alkalmával ez is visszakerül az autóba, de az oldalborda határozottan kiállt azon álláspontja mellett, hogy a zajt már lassan megszokta, és ez legalább üzembiztosan működik, így ne variáljak - főleg, hogy még két-három hónapig biztos lesznek meleg napok - s most ez a prioritás.
Úgyhogy az újabb kompresszor csere még várat magára, de addig is kapott négy új Denso gyertyát a régiek helyett, valamint megejtettem az olaj, olajszűrő és levegőszűrő cseréjét.
Remélem továbbra is problémamentesen fogja ellátni az anyamobil szerepét, hisz szeptembertől iskola, így minden hétköznap a Yaris feladata lesz a délutáni jövés-menést abszolválni.
Update 2025.08.11.: Feltűnt még valami, ami hatással lehetett a klíma működésére. A hűtőventilátor ugyanis mindig maximumon ment, alacsony fokozatot sosem kapcsolt. Ránéztem a relékre, és feltűnt, hogy a "FAN NO1" jelölésű túlzottan meleg, a lábai pedig kifejezetten forrók voltak.
Ma reggel ki is cseréltem egy a gyárival megegyező Bosch gyártmányúra, és láss csodát, a klíma bekapcsolásakor egyből indul alacsony fokozaton a ventilátor.
